Cultuurinstellingen en -mensen ‘boycotten’ Israël

TivoliVredenburg Utrecht, grote zaal (beeld: Michaelderoo, wikipedia commons)

Ongeveer 250 Nederlandse en Vlaamse cultuurorganisaties hebben besloten om Israël in de ban te doen. Ook zitten er nog eens 750 kunstenaars en prominenten bij. Allen willen niets meer te maken hebben met Israëlische culturele organisaties of mensen. De ‘boycot’ geldt niet voor cultuurprofessionals of -instellingen uit het land die aan de eisen van de boycotters voldoen. Dit meldt de Volkskrant.

Voor de actie No Business As Usual is een speciale site gebouwd. Op Cultureleboycotisrael.nu kunnen mensen zien om welke instellingen het gaat. Er zitten kleine clubs bij, maar ook bekende cultuurinstellingen zoals het Bonefantenmuseum in Maastricht, Theater Frascati in Amsterdam, het Museum Arnhem, het Nederlands Filmfestival, Oerol, Noorderzon en TivoliVredenburg in Utrecht.

Bekenden

Ook prominenten als zanger Dinand Woesthoef, kunstenaar Marlene Dumas en schrijvers Tom Lanoye en David van Reybrouck zitten er tussen. Zij en de instellingen in Nederland en Vlaanderen vinden dat het demissionaire kabinet-Schoof ‘ongeveer niets’ doet tegen Israël. ‘Dus moeten wij als kunstenaars en burgers doen wat we kunnen,” zegt creatief directeur Anne Breure van Theater Utrecht tegen de Volkskrant.

Vlaamse dominantie

Wat aan de lijst opvalt, is dat er relatief meer Vlaamse dan Nederlandse cultuurinstellingen op staan. Nederland heeft achttien miljoen inwoners en daarmee een groter publiek bereik, terwijl Vlaanderen zes miljoen inwoners heeft. In die zin is het een lijst die overhelt naar Vlaanderen. Dat is niet onlogisch: de Vlaamse cultuurminister Caroline Gennez heeft opgeroepen tot een Israëlboycot door de sector, die Vlaamse subsidies krijgt.

Dirigent

De stemming in de cultuurwereld om tot een boycot van Israël te komen, kwam in België vorige maand tot een kookpunt toen de Israëlische dirigent Lahav Shani werd gecancelled voor het Vlaamse Festival in Gent. Het leverde protesten op van Belgisch premier Bart de Wever (N-VA) en de Duitse overheid – Shani werkt in München bij het philharmonisch orkest. Ook uitte hij zich voor vrede. Alles bleek tevergeefs.

Uitzonderingen

De boycotters van No Business As Usual benadrukken dat ze geen individuele Israëlische kunstenaars, musici, schrijvers of theatermakers ‘om hun afkomst’ willen boycotten. Samenwerking blijft met hen mogelijk, zeggen ze. Verder worden Israëlische organisaties die ‘niet medeplichtig zijn aan schendingen van het internationaal recht en zich ondubbelzinnig hebben uitgesproken tegen de genocide, de juridisch illegaal verklaarde bezetting en de apartheid’ niet geboycot. 

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie: |

Home » Cultuur » Cultuurinstellingen en -mensen ‘boycotten’ Israël