Israël investeert ruim 500 miljoen in ‘Iron Beam’

Het Israëlische ministerie van Defensie trekt ruim 500 miljoen euro uit voor de verdere ontwikkeling van een luchtverdedigingssysteem met lasers. De zogenoemde Iron Beam moet het land beschermen tegen inkomende projectielen zoals korte afstandsraketten, mortierbommen en drones.
Voor het defensieproject heeft Israël contracten getekend met Rafael Advanced Defense Systems, een staatsbedrijf, en het Israëlische Elbit Systems, schrijft de krant The Times of Israel. Directeur-generaal Eyal Zamir van Defensie verwacht dat Iron Beam volgend jaar al actief is.
De lasers van Iron Beam werken in principe altijd en een enkel schot zou nog geen vier euro kosten. Zolang de aanvoer van energie constant is, is er geen risico dat de lasers zonder ‘munitie’ komen te zitten, zegt het ministerie.
Israël heeft te maken met hoge kosten bij het gebruik van de bestaande luchtverdediging. Iron Dome is uiterst effectief maar de raketten kosten zo’n 40.000 tot 50.000 euro per stuk, zegt het Institute for National Security Studies, een Israëlische denktank. Bovendien is Iron Dome alleen effectief bij een heldere lucht, als inkomende raketten zichtbaar zijn. Ook andere luchtafweer zoals David’s Sling en de Arrow-systemen zijn aanzienlijk duurder.
Eyal Zamir zei verder dat de ontwikkeling van de lasertechnologie voor Defensie ‘potentieel het begin is van een nieuw tijdperk in de strijd tegen luchtaanvallen’. De lasersystemen zijn ‘effectief, precies en makkelijk in gebruik’. Sinds het begin van de oorlog in Gaza is Israël bestookt met meer dan 26.000 raketten en drones. Het overgrote deel is uitgeschakeld door de bestaande luchtverdediging.
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren