Aanslag op Joods Centrum Argentinië in Den Haag herdacht
In Den Haag is de aanslag op het gebouw van de Joodse gemeenschap in Buenos Aires, in 1994, herdacht. De Argentijnse ambassade in Nederland organiseerde de herdenking samen met de Israëlische ambassade in Nederland. Beide ambassadeurs waren present, evenals collega’s van andere Latijns-Amerikaanse landen. Ook waren leden van Joods Nederland en Joods Den Haag aanwezig. Rabbijn Katzman van de NIG Den Haag was een van de sprekers. Daarnaast waren voorzitter Arjéh Baumgarten van de Joodse Gemeente Den Haag, bestuurder David Simon van de Stichting Yad Vashem en CIDI-directeur Hanna Luden er vorige week bij.
De aanslag op het Joods Centrum van Buenos Aires gaat de geschiedenis in als een van de heftigste buiten Israël. Op 18 juli 1994 viel het internationale terrorisme het gebouw van de Joodse gemeenschap in Argentinië aan, waarbij 85 doden en meer dan driehonderd gewonden vielen. Er waren slachtoffers van verschillende nationaliteiten: Argentinië, Bolivia, Chili, Polen, en van verschillende religies: Joden en christenen. Het ging om mensen in het gebouw en voorbijgangers. Allen waren tussen de vijf en 73 jaar oud. Volgens de Argentijnse rechter zit Iran achter de aanslag en voerde terreurorganisatie Hezbollah hem uit. Er zijn internationale arrestatiebevelen uitgevaardigd, maar het regime in Teheran werkt niet mee.
Naast de Israëlische ambassadeur Modi Ephraim waren op de Haagse herdenking ook de ambassadeurs van drie andere Latijns-Amerikaanse landen aanwezig, onder wie de ambassadeur van Brazilië. Ephraim was op het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken verantwoordelijk voor het bureau Zuid-Amerikaanse zaken en was drie jaar ambassadeur in Buenos Aires. ‘Daar is hij ten nauwste betrokken geweest bij de zorg en nasleep van twee de aanslagen. Want voor die op het community centre met 85 doden en driehonderd gewonden was er twee jaar daarvoor ook al een aanslag op de Israëlische ambassade in Buenos Aires, ook die was op instigatie van Iran’, aldus het NIK in haar weekbericht.
Lees ook:
Rechter Argentinië: arresteer ex-minister Iran
Een federale rechter in Argentinië belast met het onderzoek naar de bomaanslag op het Joodse AMIA-centrum in Buenos Aires in 1994, heeft de autoriteiten in Maleisië en Singapore verzocht een hooggeplaatste Iraniër te arresteren. Ali Akbar Velayati, die ten tijde van de aanslag minister van Buitenlandse Zaken was is nu een adviseur van Ayatollah Ali Khamenei. Hij reist momenteel door Zuidoost Azië voor een regionaal topoverleg.
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren




