‘Aanslagplegers Luik in Iraanse terreurhoek’

Aanslag Luik, synagoge (beeld: X.com)
Aanslag Luik, synagoge (beeld: X.com)

De aanslag op de synagoge in Luik lijkt te worden opgeëist door de sjiitische terreurgroepering Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiyyah. Deze club heeft beelden verspreid van de explosie en vuurbal bij het huis van samenkomst. Ook wordt het logo van de groep erin gebruikt. Momenteel doet het parket onderzoek naar de beelden. In de Brusselse Wetstraat ruziën regeringspartijen nog over de beveiliging van de Joodse gemeenschappen.

Op de beelden is te zien hoe een gemaskerde man wegloopt van een explosief dat hij aan de ingang van de synagoge in de Léon Frédéricqstraat in Luik heeft bevestigd. Er zijn geen bewakers of beveiligers in zicht. Vervolgens loopt hij weg en is er een grote explosie met vuurbal te zien. De camera trilt. Onder een oosters muziekje komt het logo van de terreurgroep in beeld.

Daders nog vrij

Het Joods Informatiecentrum in Vlaanderen is geschrokken van de beelden, maar is helaas ook weinig verbaasd. ‘De daders van de aanslag op de synagoge in Luik, die nog steeds niet zijn opgepakt, hebben ondertussen dit filmpje gepost. Trots op hun verwezenlijking’, schrijft de organisatie op X.com. Momenteel lopen de daders nog vrij rond. Politie en justitie zijn nog naar ze op zoek.

Niet delen

Het federaal parket laat aan de VRT weten dat de video momenteel wordt geanalyseerd om te achterhalen of de beelden autentiek zijn en waar de video echt vandaan komt. Het parket roept op om de video niet te verspreiden en om geen voorbarige conclusies te trekken, zolang er niet meer duidelijkheid is, aldus de omroep. Wel gaf het pakket eerder aan dat er aanwijzingen zijn voor terrorisme.

‘Geen politieke spelletjes’

Het bekende Joodse N-VA-Kamerlid Michael Freilich schrijft op X: ‘Bijzonder verontrustend: een islamistische beweging eist de verantwoordelijkheid op voor de aanslag tegen de synagoge van Luik. Ze roepen ook op om ‘de vlag van jihad te heffen”. Hij roept regeringspartner CD&V op om ‘meteen de politieke spelletjes rond de inzet van militairen te stoppen’.

Onenigheid

In België woedt discussie of de inzet van militairen, vaak para’s genoemd, in de buurt van Joodse gebouwen, objecten en plekken zinvol is. De Vlaamse christendemocraten onder leiding van Sammy Mahdi willen dit niet. Zij zitten net als de N-VA in de federale regering. Anderen, zoals de Franstalig liberale MR, willen dit wel. Ook de andere partijen staan er voor open, maar vanuit CD&V is er een blokkade.

Dreigingsniveau

Voorzitter Yves Oschinsky van het Coördinatiecomité van Joodse Organisaties in België (CCJOB) pleit er al langer voor om para’s in te schakelen om Joodse plekken en instellingen te beschermen, maar dan alleen als het voor de politie onmogelijk is om te doen. Het dreigingsniveau ligt momenteel op drie, maar voor Joodse instellingen ‘zitten we misschien op niveau vier’, aldus Oschinsky op de RTBF-radio, maandag.

‘Verantwoordelijk’

De CD&V wil de blokkade pas loslaten als de overbevolkte gevangenissen worden aangepakt. Hier moet extra geld naartoe om minister Annelies Verlinden (CD&V) te laten slagen in het oplossen van het probleem. De toestand in Belgische gevangenissen is problematisch. Volgens Freilich is CD&V-leider Mahdi door zijn blokkade ‘verantwoordelijk’ voor de aanslag in Luik.

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie: |

Home » Nieuws » ‘Aanslagplegers Luik in Iraanse terreurhoek’