Israël: laatste lichaam gegijzelden gevonden

Ran Gvili (beeld: courtesy)

In de Gazastrook is het allerlaatste lichaam van de ruim 250 gegijzelden gevonden. Het gaat om het stoffelijk overschot van Ran Gvili. Hij kon worden geïdentificeerd aan de hand van een gebit- en vingerafdrukvergelijking. Premier Benjamin Netanyahu van Israël zegt de belofte te zijn nagekomen dat alle gegijzelden zouden terugkeren en terreurorganisatie Hamas zegt dat het zich aan het staakt-het-vuren houdt.

De goede nieuws kwam in de loop van maandagmiddag. Eerder had Israël al aangekondigd het lichaam van Gvili te zoeken en willen vinden op een van de begraafplekken in Gaza, wat ook is gebeurd. De soldaten die hem vonden zongen ter plekke het lied Ani Ma’amin [Ik geloof, red.] en het volkslied om zo te markeren dat hun taak was volbracht. Het lichaam zal dezer dagen worden overgebracht naar Israël.

Belofte ingelost

In een verklaring zei premier Netanyahu dat de Staat Israël heeft gedaan wat het na 7 oktober 2023 aan zijn burgers heeft beloofd: alle gegijzelden keren terug naar huis, dood of levend. Nu de laatste van hen is gevonden en naar Israël zal terugkomen, beloven de Israëli’s meer Palestijnse lichamen overdragen, zoals is afgesproken in de vredesdeal van de Amerikaanse president Donald Trump.

Toewijding

Hamas verklaart: ‘De vondst van het lichaam van de laatste Israëlische gevangene in Gaza bevestigt de toewijding van Hamas aan alle eisen van de wapenstilstandsovereenkomst in de Gazastrook, inclusief de gevangenenruil. Hamas zal zich blijven houden aan alle aspecten van de overeenkomst, waaronder het faciliteren van het werk van het Nationaal Comité voor het Bestuur van Gaza en het waarborgen van het succes ervan’.

Ontwapening

Nu de laatste gegijzelde gevonden is, kan fase twee van het 20-puntenplan van Trump ingaan. Ook zal Israël de grensovergang bij de Gazaanse plaats Rafah openen. Wat Netanyahu betreft is deze fase ‘niet wederopbouw, maar het ontwapenen van Hamas en de demilitarisatie van de Gazastrook’. Het is in het belang van Israël ‘om deze fase te versnellen’. “Het zal op de makkelijke of op de moeilijke manier gebeuren, maar het zal gebeuren.”

Spanning in regering

In de Israëlische regering zelf is spanning ontstaan tussen de premier en zijn vicepremier en financiën-minister Bezalel Smotrich over de begroting, die maar niet rond wil komen. Samen hebben ze nog een minderheidsregering over die wordt gesteund door de ultra-orthodoxe religieuze partijen. Zij weigeren wetgeving goed te keuren die orthodoxe jesjieve-studenten in dienst moeten laten gaan.

De religieuze partijen willen een wet indienen voor vrijstelling. Smotrich zou hebben gezegd dat hij het begrotingsvoorstel voor 2026 alleen zal goedkeuren als hij de garantie krijgt dat die niet gekoppeld wordt aan een wetsvoorstel over de vrijstelling. In het najaar staan Knessetverkiezingen gepland. Smotrich heeft gedreigd eerder naar de stembus te willen als de koppeling blijft.

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie: |

Home » Nieuws » Israël: laatste lichaam gegijzelden gevonden