Joods zilver in streekmuseum van Tiel krijgt opknapbaurt

zilverwerk
wiki

De Joodse zilververzameling van het Flipje en Streekmuseum in Tiel heeft een grondige opknapbeurt gekregen. De ongeveer vijftig zilverstukken zijn uit de vitrines gehaald en door een groepje vrijwilligers zorgvuldig schoongemaakt en gepoetst, zo meldt De Tielenaar in een bericht. De opknapbeurt was een initiatief van zilversmid Sharon Manassen, Ben Manassen en museumconservator Lisette le Blanc. Bij de actie waren leden van de Stichting Ter Navolging Tiel aanwezig. Zij beheren tevens de Joodse begraafplaats van het Gelderse stadje.

Sharon Manassen ontdekte de zilvercollectie in Tiel ongeveer een maand geleden. “Ik was verrast door de fraaie collectie in dit museum,” vertelt de zilversmid aan De Tielenaar. “Judaïsch zilverwerk is een belangrijk onderdeel van ons nationale erfgoed, maar is ook schaars. Slechts weinig stukken hebben de Tweede Wereldoorlog overleefd. Het was heel bijzonder dat mijn opa, Sal Manassen, rond 1979 in de synagoge in Arnhem in een kast enkele religieuze voorwerpen trof die ooit aan de Tielse synagoge behoorden.”

Daarnaast bezat de Nederlands Israëlietische Gemeente Tiel, die in 1989 werd opgeheven, nog ander Joods zilverwerk. Indertijd is alles aan het museum geschonken, zodat het alsnog goed bewaard kon blijven. In de verzameling zitten een verfijnd Tora-schild uit 1885 en twee prachtige Tora-torens die de stokken voor de Tora-rollen bekroonden. De poetsbeurt duurde een dag en heeft schoon, glimmend zilverwerk opgeleverd. Alles is nu weer in het museum te zien. In de komende maanden zal een werkgroep teksten voor bij deze objecten gaan schrijven. Verder komt er een korte historische beschrijving van de ooit bloeiende Joodse gemeenschap van Tiel.

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode
Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie: |

Home » Nieuws » Joods zilver in streekmuseum van Tiel krijgt opknapbaurt