Joodse staat lijkt vervloekt – column Harry Polak
Israël moet hangen, dat is de overheersende gedachte bij velen in de Nederlandse media, zo stelt Harry Polak in zijn column. Wat het land ook doet, niets lijkt meer goed te zijn. En vaak worden anti-Israëlische teksten en columns dan ook nog eens voorzien van foute informatie. Polak wijst op wat opiniemaker Sander Schimmelpenninck laatste in de Volkskrant deed.
Het is vechten tegen de bierkaai. Toch kan ik het niet nalaten om af en toe een reactie naar ‘de krant’ te mailen als ik weer eens een opruiend artikel of dito opiniestuk lees waarin Israël aan de schandpaal wordt genageld.
De schrijvers van dat soort teksten mogen Netanyahu en zijn regeringsploeg overigens zeer dankbaar zijn, want figuren als Ben Gvir, Smotrich en tal van Likudniks uiten voortdurend allerlei bizarre teksten. Daarna hebben Israëlhaters de bal voor het inschieten. Met zulke ministers en politici heb Israël geen vijanden meer nodig als het gaat om het Israëlische imago op het wereldtoneel.
Meer van hetzelfde
Trouw plaatste een paar weken geleden vlak achter elkaar twee door mij ingezonden reacties. Maar daarna lukte het niet meer om tot de pagina met lezersbrieven door te dringen. Mijn van een onderbouwing voorziene mailtjes werden wel doorgestuurd naar de columnisten op wie ik kritiek had geuit. Daarop reageerden zij rechtstreeks naar mij. Die antwoorden kwamen echter neer op meer van hetzelfde.
Heel vaak neem ik de moeite niet en houd ik het bij commentaar op mijn eigen Facebookpagina. Omdat ik nogal selectief ben in het toelaten van meelezers heb ik met ruim 250 Facebook-vrienden nauwelijks bereik. Doch, daar heb ik vrede mee, want ik moet er niet aan denken om allerlei haatcommentaren binnen te krijgen omdat ik iedereen heb toegelaten tot mijn tijdlijn. Dat is niet bevorderlijk voor mijn nachtrust.
De eenzijdige kritiek op de Joodse staat is doorgaans stuitend. Of omdat alleen Israël op de korrel wordt genomen en de andere partij wordt gespaard. Of omdat het domweg apert onjuist is wat wordt beweerd over het doen en laten van de Joodse staat.
Schimmelpenninck
Een voorbeeld van het eerste is een column van Sander Schimmelpenninck in de Volkskrant van 19 april jl. Hij heeft het over schendingen van het internationale recht door de VS en Israël omdat zij Iran aanvielen. Maar hoorde ik hem daarover nadat Hamas op 7 oktober 2023 al moordend en plunderend Israël binnenviel en Hezbollah de dag daarop zich bij de strijd aansloot door het afschieten van mortieren, drones en raketten op vooral Israëlische burgerdoelen?
Niet kloppend
Helemaal bont maakt de vroegere Trouw-hoofdredacteur, Cees van der Laan, het door in een opiniërend artikel in Trouw en Het Parool botweg te stellen dat Israël Libanon binnentrok na het begin van de huidige oorlog met Iran. Het is niet veel meer dan een bijzin in zijn stuk dat in hoofdzaak over de in zijn ogen mislukte oorlog van Trump tegen Iran gaat. Doch ook zulke bijzinnen moeten kloppen, want het was toch echt Hezbollah dat Iran te hulp schoot door als eerste Israël aan te vallen met raketten en dergelijke.
Het heeft veel weg van massahysterie van het gros van de media en het grote publiek in Nederland – en elders in de wereld. Israël moet hangen, is de overheersende gedachte. Want Israël pleegt ‘genocide’, roepen ze in koor zonder enig benul van urban warfare.
Tegengeluid
Een handjevol columnisten in Nederland gaat er tegenin, zoals Theodoor Holman (die daarom moest bij Het Parool), Ronald Plasterk in De Telegraaf en ook Sylvain Ephimenco in Trouw. Die laatste neemt het regelmatig op voor Israël, al uit hij daarnaast ook flinke kritiek op het land. Uiteraard is er ook nog Netanyahu-aanhanger Leon de Winter als roepende in de woestijn en zijn er andere meer kritische Joden, zoals Rob Oudkerk.
Niet zelden doen Joden, al dan niet Israëli’s, een duit in het zakje als het gaat om Israël-vijandige bijdragen in de media. Zo las ik onlangs een lang interview in Haaretz met Omer Bartov. Hij is inmiddels niet alleen van mening dat Israël ‘genocide’ pleegt in Gaza, hij stelt dat als zionisme leidt tot volkerenmoord, het moet verdwijnen.
Pardon? Zionisme is het streven van Joden naar een eigen land – in het vroegere vaderland. Niets meer en niets minder. Het gaat niet aan om het zionisme uit handen te geven aan nationaal-religieuzen, zoals Ben Gvir en Smotrich. Als je dat doet, dan schrijf al die Israëli’s af die een totaal ander zionisme voorstaan, namelijk het tolerante, vredelievende zionisme zoals verwoord in de Onafhankelijkheidsverklaring.
Bartov noemt zichzelf geen antizionist. Hij is niet tegen het bestaan van de Joodse staat. Maar hij meent dat ‘het’ zionisme de verkeerde kant op is gegaan en dat dát racistische zionisme de ideologie van de staat is geworden. Daarom moet het zionisme opgedoekt worden. Die ideologie leidt tot apartheid en erger.
Als Bartov het bedoelt als waarschuwing dan kan ik hem volgen. Als hij het zionisme compleet afschrijft dan onderscheidt hij zich in niks van anti-zionisten.
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren







