Landelijke campagne ‘Leer over de Holocaust’ begonnen
Om het belang van Sjoa-educatie onder de aandacht te brengen, is de jaarlijkse publiekscampagne begonnen: ‘Leer over de Holocaust’. De campagne richt zich met posters, advertenties en radiospotjes op alle Nederlanders en nodigt uit om stil te staan bij de Holocaust. Het thema van dit jaar is ‘Vertel me meer’. Het terugkerende promotietraject is een intitiatief van antisemitisme-coördinator Eddo Verdoner.
Holocausteducatie is een belangrijke vorm van preventie van antisemitisme, zegt Verdoner. “Deze donkere periode van onze geschiedenis mag aan niemand voorbijgaan. Er zijn tal van organisaties die belangwekkend werk doen op dit terrein. Door samen op te trekken wordt een groter publiek bereikt om zo de herinnering aan slachtoffers levend te houden en antisemitisme tegen te gaan.”
Peilingen
Uit een peiling blijkt dat een op de drie docenten geschiedenis en maatschappijleer aangeeft dat de voorkennis van leerlingen over de Sjoa onvoldoende is. Ook blijkt dat in 2022 veertien procent van de docenten in het voortgezet onderwijs werd geconfronteerd met ontkenning of bagatellisering van de Holocaust. Zeker 42 procent van hen was getuige van antisemitische incidenten in de klas.
Kwetsende leuzen
Een kwart van de docenten stelt zich voorzichtiger op bij deze thematiek en drie procent vermijdt het onderwerp helemaal. Ook rond bijvoorbeeld het voetbal zijn regelmatig zeer kwetsende leuzen te horen, waarbij wordt gerefereerd aan de Holocaust. En door de groei van sociale media verspreidt desinformatie en verdraaiing van de Sjoa zich steeds sneller en breder dan voorheen.
Versterking
De campagne moet voor bewustwording zorgen, maar docenten en anderen ook motiveren om meer met Sjoa-educatie te doen. Hij is onderdeel van het Nationaal Plan Versterking Holocausteducatie, een interdepartementaal plan van verschillende ministeries en de antisemitisme-coördinator. Hierbinnen wordt gewerkt aan structurele versterking van Sjoa-educatie in de volle breedte.
Organisaties
Voor de campagne wordt samengewerkt met de Anne Frank Stichting, Herinneringscentrum Kamp Westerbork, het Joods Cultureel Kwartier, het Landelijk Steunpunt Gastsprekers WOII-heden, stichting Na de oorlog, het Nationaal Comité 4 en 5 mei, Nationaal Monument Kamp Vught, het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI), Centraal Joods Overleg (CJO) en vele andere musea en herinneringscentra.
Nieuwkomers
Op de site Leeroverdeholocaust.nl worden bestaande initiatieven, educatieve programma’s, gastlessen, tentoonstellingen, herdenkingsplekken en publieksactiviteiten gebundeld. ‘Daarmee fungeert de website als een overzichtelijk en laagdrempelig startpunt voor iedereen die meer wil leren over de Holocaust’, aldus een persbericht.
Ook krijgen scholen extra middelen om een bezoek te brengen aan een herinneringscentrum en is er extra aandacht voor de Sjoa bij inburgering van nieuwkomers.
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren





