Luxe toilet uit de Oudheid gevonden in Israël

IAA

Op een koninklijk landgoed dat operationeel was in de 7de eeuw voor Christus is een bijzonder toilethokje gevonden. De Israel Antiquities Authority (IAA) en de stichting City of David hebben twee jaar geleden op deze plek aan de Armon Hanatziv promenade in Jeruzalem de overblijfselen aangetroffen van een indrukwekkend gebouw. Het gebouw keek uit over het toenmalige Jeruzalem en de Tempelberg. En nu is hier dus een privé toilethokje gevonden, een unieke vondst, aldus het Israëlisch verkeersbureau in Nederland.

De ruimte was uitgehouwen als een rechthoekige cabine, met een toiletpot boven een septische tank. Het toilet, gemaakt van kalksteen, was bedoeld om comfortabel op te zitten, met een gat in het midden. Yaakov Billig van de IAA zegt: “Een privé-toilethokje was iets heel bijzonders in de oudheid. Er zijn er slechts enkelen gevonden, de meesten in de stad van David. Alleen de rijken konden zich deze luxe veroorloven. Duizend jaar later suggereerde rabbijn Yossi dat rijk zijn, betekent dat je een toilet naast je tafel hebt.”   

Onder het toilet is een septische tank gevonden met daarin een grote hoeveelheid pottenbaksels en botten uit de Eerste Tempelperiode. De opgravingen zijn zorgvuldig verzameld, inclusief de aarde eromheen. Onderzoek leidt wellicht tot meer inzicht in de levensstijl, het dieet en ziektes van de mensen die in de Eerste Tempelperiode leefden. Archeologen hebben vlakbij het wc-hokje nog veel meer indrukwekkende artefacten gevonden, zoals stenen pilaren, raamkozijnen en overblijfselen van een tuin met sierbomen, fruitbomen en waterplanten. Hierdoor kunnen ze een goed beeld schetsen van het grootschalige en weelderige herenhuis – een prachtig paleis uit de tijd van de Eerste Tempelperiode.   

Eli Eskosido, Directeur van de IAA vindt het ‘fascinerend om te zien hoe iets simpels als een toilet, wat nu een vanzelfsprekendheid is, in die tijd als een echte luxe werd gezien’. Jeruzalem blijft me verbazen, zegt ze. “Ik kan me slechts voorstellen hoe fantastisch het uitzicht vanuit hier moet zijn geweest. Ik ben ervan overtuigd dat het glorieuze verleden van de stad de komende jaren steeds vaker tevoorschijn zal komen waardoor we het opnieuw kunnen ervaren en ervan kunnen leren.” Het nieuwe toeristische complex in Armon Hanatziv is gerealiseerd door een samenwerking tussen de City of David, het Ministerie van Toerisme, de stad Jeruzalem, het Ministerie van Jerusalem Affairs en het Joodse Nationale Fonds.

Lees ook:
Tel Aviv bestrijdt hondenpoep met DNA-monsters

De gemeenteraad van Tel Aviv-Yafo heeft deze week een wijziging van een gemeentelijke verordening goedgekeurd, die hondenbaasjes verplicht een ​​DNA-monster van hun hond af te geven. Dat moet voortaan gebeuren als ze bij de gemeente een vergunning of licentie aanvragen voor hun hond, of bij het verlengen van hun gemeentelijke hondenlicentie. 

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie: |

Home » Nieuws » Luxe toilet uit de Oudheid gevonden in Israël