ME ontruimt anti-Israël-activisten uit VU-panden

Ontruiming panden VU, mei 2026 (beeld: De Telegraaf)
Ontruiming panden VU, mei 2026 (beeld: De Telegraaf)

Op de campus van de Vrije Universiteit (VU) waren maandag twee panden bezet door anti-Israël-activisten. Ze eisten dat het bestuur alle banden met Israël verbreekt. Volgens de activisten zou dat twee jaar geleden al zijn beloofd. Op verzoek van het universiteitsbestuur werden de twee bezette panden maandagavond door de politie ontruimt. Verschillende activisten zijn meegenomen naar het bureau.

Er werden 22 anti-Israël-activisten aangehouden. Onder luid gejoel en de bekende pro-Palestijnse leuzen werden ze afgevoerd. Aan de urenlange bezetting ging een demonstratie vooraf. Daarin eisten de activisten het verbreken van alle banden die de VU heeft met Israëlische instellingen. Ook willen ze geen defensie-gerelateerde samenwerkingen met Israëlische organisaties meer.

Lak

Algauw drongen de activisten het BelleVUe-gebouw binnen om bij de bestuursgang te komen waar het College van Bestuur zit. Hierna verzocht het universiteitsbestuur herhaaldelijk op om het protest bij de bestuursgang te verplaatsen naar het Campusplein en om de maskers en vermommingen af te doen, maar daar hadden de anti-Israël-activisten lak aan.

Studentenvakbond

Tegen de avond kwamen leden van studentenvakbond SRVU eten brengen voor de bezetters, zodat ze geen honger hoefden te lijden. “Ze zitten er nu al een tijdje en docenten zijn zo lief geweest om wat boodschappen te halen om hen te voorzien van wat basisbehoeften,” zei Kealey Hartland tegen AT5. Op de vraag of het de taak is van een vakbond om een bezetting te steunen, kwam het antwoord dat het ‘helaas steeds vaker zo is’.

Boosheid

Na een urenlange patstelling werden de panden tussen acht en tien uur ‘s avonds ontruimd. Activisten die een ME-busje blokkeerden werden weggeslagen door de mobiele eeheid. De boosheid en verontwaardiging bij de activisten was groot. Het bekende ‘shame on you!’ en ‘You are not alone!’ klonk toen 22 van hun kompanen werden opgepakt en meegenomen door de politie.

Risico’s

De VU geeft aan dat er geen plaats is voor het schenden van de huis- en veiligheidsregels van de universiteit. Protesteren mag wel. De veiligheid van studenten, medewerkers en bezoekers was echter in gevaar. De vermomming van de activisten en het opwerpen van barricades bij de gebouwen, waren voor het bestuur genoeg om de politie te verzoeken om tot ontruiming over te gaan.

Schade?

De onrust en schade daar: zo moest het hoofdgebouw van de VU worden afgezet en konden studenten niet naar hun colleges. Groter was de schade in 2024 op de UvA, de andere universiteit in Amsterdam, waar bezettingen dagenlang voortduurden en van alles werd vernield. De schade liep daar in de miljoenen euro’s, maar werd niet verhaald op de daders.

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie:

Home » Nieuws » ME ontruimt anti-Israël-activisten uit VU-panden