Vier executies in Iran vanwege ‘banden met Israëlische veiligheidsdiensten’
In Iran zijn vier mensen door het regime omgebracht omdat ze verdacht werden van banden met de Israëlische veiligheidsdiensten. Een Iraanse rechter achtte het bewezen, waarna er tot actie werd overgegaan. Het zou gaan om ‘een bende’ die in contact stond met de Israëlische Mossad en andere diensten uit het land, dat Teheran als aartsvijand beschouwt. Israël wordt al jaren bedreigd door het regime in Iran. De Israëli’s zijn dan ook tegen het Iraanse kernprogramma en de nucleaire deal die de internationale gemeenschap met Iran sloot.
In mei werd het ‘netwerk’ opgepakt door de revolutionaire garde, de elite-eenheid van het Iraanse leger, en vastgezet op verdenking van contacten met Israël. De garde beschuldigde de vier van diefstallen, het vernielen van private en publieke eigendommen, ontvoeringen en afpersing voor valse verklaringen. Woensdag meldde de Iraanse justitie dat de vier ter dood veroordeeld waren ‘voor hun samenwerking met het zionistische regime en voor ontvoering’. De vraag is of ze werkelijk voor de Israëlische veiligheidsdiensten hebben gewerkt, want vaak wordt Israël door het regime gebruikt als excuus.
Teheran heeft al vaker arrestaties aangekondigd van mensen die voor buitenlandse inlichtingendiensten, met name die van Israël, zouden werken. In juli van dit jaar werden nog ‘agenten’ van de Mossad opgepakt voor het plannen van een aanval op ‘een gevoelig defensiecentrum’. Het regime beschuldigt Israël ervan nucleaire plekken te hebben gesaboteerd en Iraanse wetenschappers te hebben gedood. Hiervan is vooralsnog niets bewezen. Tegelijkertijd zijn executies in Iran normaal te noemen: na China is het het land dat de meeste gevangenen ter dood brengt.
In Iran zijn sinds september protesten tegen het regime aan de gang. De aanleiding is de dood van een jonge vrouw die werd aangepakt door de zedenpolitie omdat ze haar hoofddoek niet goed genoeg droeg. Zondag kondigden individuen die voor het regime werken hervormingen aan, maar deskundigen twijfelen aan de oprechtheid van deze boodschappen. Volgens hen zijn ze bedoeld om de geest terug in de fles te krijgen en om het buitenland gunstig te stemmen. De Iraanse autoriteiten doen er alles aan om de demonstraties de kop in te drukken. Er zijn al meer dan vierhonderd doden gevallen.
Lees ook:
Veiligheidsdienst Israël: ‘Iran overweegt aanval op WK voetbal’
Iran zou een militaire of terroristische aanval op het WK voetbal in Qatar overwegen, zeker nu het onrustig blijft in eigen land. Dat stelt generaal-majoor Aharon Haliva, de baas van de Israëlische militaire inlichtingendienst in een verklaring. “Naar naarmate de druk op Iran toeneemt, ook intern, moeten we veel agressievere reacties in de regio en in de wereld verwachten.”
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren




