‘Netanyahu vloog om Nederland heen naar Trump’

Vlucht Netanyahu naar DC (beeld: Flight Tracker, X.com)

Op reis van Hongarije naar de Verenigde Staten heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu het Nederlandse luchtruim gemeden uit voorzorg om niet opgepakt te worden. Dat meldt Haaretz in een bericht. Volgens de Israëlische kwaliteitskrant werd ook het Ierse en IJslandse luchtruim gemeden. Netanyahu brengt momenteel een bezoek aan de Amerikaanse president Donald Trump.

Netanyahu was van woensdag tot en met zondag in Hongarije voor een bezoek aan premier Viktor Orbán, zijn politieke vriend. Tegen de Israëlische regeringsleider is een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Orbán kondigde aan zich terug te trekken uit het verdrag van het ICC en ook liet hij Netanyahu niet oppakken.

Gastland

Na het bezoek steeg het Israëlische regeringsvliegtuig op in Boedapest om naar Washington DC te vliegen. Bewust zouden landen zijn gemeden die werk zouden maken van het arresteren van Netanyahu, waaronder Nederland. Als gastland van de VN-instelling, zo is de gedachte, zou Nederland het vliegtuig aan de grond willen krijgen om de premier op te pakken en aan het ICC over te dragen.

Frankrijk

Andere landen van wie een fanatiek naleven van het ICC-verdrag wordt verwacht, waren Ierland en IJsland, aldus Haaretz. Naar de VS ging de reis via Kroatisch, Italiaans en Frans luchtruim. De Franse president Emmanuel Macron heeft aangekondigd Netanyahu niet te willen oppakken indien hij zich op Franse bodem begeeft. Beoogd Duits bondskanselier Friedrich Merz heeft zich in vergelijkbare bewoordingen uitgelaten.

Opdracht

Er is momenteel een lange rij aan wereldleiders die op bezoek wilenl bij Trump. Dat komt door de tarieven die hij aan zowat de hele wereld heeft opgelegd. Netanyahu heeft een opdracht, want ook Israël krijgt te maken met Amerikaanse heffingen: Trump legde het land met 17 procent aan importheffingen op. De Israëlische export zal jaarlijks 2,3 miljard dollar lager uitvallen Zeker 13.000 tot 26.000 banen in Israël hangen er van af.

Meer schade

Het kan zijn dat Trump de tarieven uitbreidt naar de farmaceutische en chipindustrie. Die zijn vooralsnog niet getroffen. Zo ja, dan zal de schade voor de Israëlische export jaarlijks kan oplopen tot drie miljard dollar. De sectoren die naar verwachting het zwaarst getroffen zullen worden zijn biotechnologie, kunststoffen, metalen, chemicaliën en brandstoffen, robotica en elektronische componenten.

Iran

Verder spreken Trump en Netanyahu over het probleem dat Iran blijft vormen voor het Midden-Oosten en de veiligheid van Israël. Verwacht wordt dat de Amerikaanse regering het regime in Teheran zou kunnen aanvallen zodra de wapens in Oekraïne zwijgen. Trump heeft de Houthi’s, een vazal van Iran, al hard aangevallen en trekt geen troepen terug uit de regio.

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode
Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie: |

Home » Nieuws » ‘Netanyahu vloog om Nederland heen naar Trump’