Beatrix draagt jasje met ‘Palestijns borduurwerk’

Beatrix met 'Palestijns jasje' (beeld: Bjørn Hoeks)
Beatrix met 'Palestijns jasje' (beeld: Bjørn Hoeks)

In de tuin van Paleis Het Loo droeg prinses Beatrix (88) zaterdag een jasje met een ‘Palestijns borduurwerk’. Dat meldt de site Modekoninginmaxima.nl. Ze was in Apeldoorn voor Het Oranjepad, een wandelevenement voor het Prinses Beatrix Spierfonds. Op sociale media is boosheid over het jasje ontstaan en komen oude complottheorieën langs. Journalist Ernst Lissauer stelt echter vast dat het niet om een Palestijns maar een Jordaans patroon gaat.

Het was zaterdag een mooie middag met de prinses in het middelpunt van het wandelevenement, dat voor de zevende keer plaatsvond. Mensen met en zonder spierziekte liepen mee, waarvan sommigen met haar op de foto mochten. De sfeer was goed en de Oranje reed in een golfkarretje rond, zo is te zien op videobeelden die royaltyverslaggever Rick Evers maakte.

Wat niemand echter zag, is dat Beatrix onder haar zwarte poncho een groen-zwart jasje met een Arabisch patroon droeg. Josine Droogendijk van Modekoninginmaxima.nl ontdekte het wel. ‘Voor het wandelevenement combineerde prinses Beatrix haar vertrouwde, zwarte pantalon met een turquoise jasje met geometrische motieven’, schrijft Droogendijk in een bericht.

Kruissteek

‘Toen ik het borduurwerk zag, wist ik gelijk in welke hoek ik moest zoeken. De Palestijnse hoek. Kijk en vergelijk de motieven op haar jasje maar eens met het jasje rechts’, aldus de mode-expert. ‘Tatreez, oftewel Palestijns borduurwerk, draait om de kruissteek, maar is zoveel meer dan dat. Eeuwenlang was het borduurwerk een visuele taal. Aan de motieven op de traditionele jurk – de thobe – zag je meteen waar iemand vandaan kwam. Elke regio had z’n eigen patronen en kleuren’.

RVD zwijgt

Droogendijk vroeg de Rijksvoorlichtingsdienst of de prinses bekend is met dit verhaal, ‘want dan zou het een modieuze steunbetuiging kunnen zijn aan de Palestijnse inwoners van ons land. Omdat subtiele symboliek zijn kracht verliest bij toelichting, krijg ik doorgaans op dergelijke vragen geen bevestiging noch ontkenning. Zo ook vandaag. De RVD gaf aan geen mededelingen hierover te willen doen’.

Turkije

Gezien de grote interesse van Beatrix in buitenlandse stoffen, kan Droogendijk zich haast niet voorstellen dat ze het niet wist. ‘Gaat de prinses op reis, dan gaan er vaak meters zijde mee naar huis. Gaan haar intimi op reis, dan krijgt Beatrix vaak een souvenir van textiel. Andersom deelt ze ook stoffen uit aan haar familie en vrienden’. Máxima’s jurk tijdens de abdicatie was bijvoorbeeld gemaakt van een meegenomen stof uit Turkije.

Beerput

Wie iets Palestijns draagt, politiek of niet politiek gemotiveerd, kan ervan langs krijgen op sociale media, zo is bekend. Mediapersoonlijkheid en opiniemaker Wierd Duk twitterde het bericht van Droogendijk de wereld in, waarna er een beerput aan boze reacties open ging. ‘Zo kennen we het koningshuis weer. De genen van Bernhard doen hun werk’, zei @johnnieke7.

Complotten

Weer anderen kwamen met complottheorieën aanzetten, waaronder de mythe dat Beatrix haar paard na de moord op Pim Fortuyn bewust Folkert zou hebben genoemd [Folkert van der Graaf is de moordenaar van Fortuyn, red.]. Gerard de Boer herinnerde mensen eraan dat Beatrix na de moord op Theo van Gogh niet naar zijn ouders ging maar ‘ging thee drinken met moslimjongeren’.

Jordaans

Volgens journalist Ernst Lissauer zit Droogendijk er naast. Hij schrijft: ‘Tatreez is een Canaans, (1000 BC) 3000-jaar oude weefkunst die vooral in Jordanië wordt beoefend. Ons koningshuis is persoonlijk bevriend met het Jordaanse koningshuis. Net als de shemagh uit Mesopotamië is dit het kopiëren van andermans cultuur bij gebrek aan eigen cultuur. (1964)’. Ook andere bevestigen de bevinding van Lissauer.

Duidelijkheid

De vraag is hoe lang de negatieve commentaren door blijven gaan en of Beatrix op haar oude dag last krijgt van een negatief frame. Het is dan aan de RVD om duidelijkheid te geven. In haar tijd als kroonprinses en koningin kreeg Beatrix soms het verwijt ‘links’ te zijn, wat onder meer kwam door privéreizen naar de Sovjetunie en de Volksrepubliek China, maar ook door haar vermeende antipathie tegen Geert Wilders en de PVV.

Beeldmerk Jonet.nl.Waardeert u dit artikel?

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Donatie
Betaalmethode
American Express
Discover
MasterCard
Visa
Maestro
Ondersteunde creditcards: American Express, Discover, MasterCard, Visa, Maestro
 
Kies uw betaalmethode

Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren

Categorie:

Home » Nieuws » Beatrix draagt jasje met ‘Palestijns borduurwerk’