Gazaplan Trump door VN-veiligheidsraad
Het 20-puntenplan voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump is goedgekeurd door de VN-veiligheidsraad. Ook komt er een internationale troepenmacht voor de Gazastrook. Van de vijftien leden stemden er dertien voor. Rusland en China onthielden zich. Door het besluit van de veiligheidsraad kan de volgende stap in het plan worden genomen: fase twee. Hamas wijst het besluit van de hand.
Eerst moet echter fase één nog worden afgerond. Hamas heeft beloofd alle gegijzelden dood of levend aan Israël te geven, maar komt zijn belofte tot nu toe niet goed na. Nog drie levenloze gegijzelden zijn in Gaza. Volgens de terroristen zijn ze moeilijk vindbaar, maar belofte maakt schuld en Israël wacht op deze doden voordat het wil overgaan op fase twee van het plan.
Turkije
In de tweede fase moet er een nieuw, tijdelijk bestuur voor de Gazastrook komen. De kans is aanwezig dat dit een internationaal bestuur wordt met Trump aan het hoofd. Verder voorziet deze fase in een internationale troepenmacht. Israël en de internationale gemeenschap steggelen hier al een poosje over. Jeruzalem heeft vooral bezwaren tegen de komst van Turkse troepen. Turkije geldt als sponsor en bondgenoot van Hamas.
Ontwapening
Daarnaast is er Hamas, dat de aangenomen resolutie in de VN-veiligheidsraad van de hand wijst. Het is immers de bedoeling dat de internationale troepen Hamas zullen ontwapenen. Volgens de terreurorganisatie kan een troepenmacht die meewerkt aan het ontwapenen niet neutraal zijn en wordt het dan zelf een partij in het conflict. Dit betekent dat Hamas de troepen zal aanvallen bij ontwapening.
Voogdijmechanisme
Ook zegt Hamas dat de macht niet voldoet aan de rechten en eisen van de Palestijnen, de Israëlische ‘bezetting’ steunt en internationaal toezicht op de Gazastrook wil opleggen waar de Palestijnen en ‘de verzetsgroeperingen’ zich tegen verzetten. ‘De resolutie legt een internationaal voogdijmechanisme op aan de
Gazastrook , dat onze bevolking en hun facties afwijzen’, aldus de terroristen in een bericht op Telegram.
Niet stoppen
In een verklaring over de stemming in de veiligheidsraad Danny Danon, de Israëlische gezant bij de Verenigde Naties, dat het plan zorgt voor ontwapening van Hamas. “Net zoals we vastbesloten zijn om alle gegijzelden naar huis te halen, zullen we dezelfde vastberadenheid tonen om ervoor te zorgen dat Hamas ontwapend wordt. We zullen niet stoppen of opgeven totdat Hamas geen bedreiging meer vormt voor de staat Israël.”
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren





