Rechter: geroofd doek Argentinië terug naar erven
Het in de Tweede Wereldoorlog gestolen schilderij uit de Goudstikker-collectie dat vorig jaar in Argentinië werd gevonden, moet terug naar de rechtmatige erfgenamen. Dat heeft de Argentijnse rechter op vrijdag bepaald. Het doek was al in het bezit van de politie, nadat er vorig jaar een klopjacht op object had plaatsgevonden. De familie die het in bezit had, werd vervolgens aangeklaagd.
Het gaat om het werk Damesportret van Giuseppe Vittore Ghislandi, dat tot in de oorlog aan de Joodse familie Goudstikketer toebehoorde. Jaren later, in 2025, AD-journalisten dat het in handen was van de dochters van nazi-ambtenaar Friedrich Kadgien, die de boekhouder van Hermann Göring was. Kadgien was na de oorlog naar Argentinië geëmigreerd en hing het doek thuis aan de muur.
Makelaar
De dochters van de boekhouder kregen het schilderij na diens dood in handen. De journalisten ontdekten het doek op foto van een advertentie van een Argentijnse makelaardij-site, toen de woning te koop stond. Nadat duidelijk was dat journalisten het doek op het spoor waren, haalden ze het weg uit de woning en ging de pagina op de site van de makelaar op zwart. De Argentijnse politie trof het werk in het huis dan ook niet aan.
Verdonkeremaand
Er ontstond vervolgens een zoektocht naar het werk, dat uiteindelijk gevonden werd. De Kadgiens werden vervolgens voor de Argentijnse rechter gebracht, omdat ze het schilderij zouden hebben verdonkeremaand. Wel wilden ze het aan de erven teruggeven. De rechter oordeelde vrijdag dat de zaak, vanwege de teruggave wordt stopgezet.
Donatie
Tevens is er een schikking gekomen tussen beide families. Zo zullen de Kadgiens circa 2.750 euro doneren aan lokale ziekenhuizen. Het kunstwerk komt nu in handen van Marei von Saher. Zij is de schoondochter van wijlen Jacques Goudstikker. Sinds de jaren negentig doet zij samen met andere erven pogingen om alle gestolen werken uit de Goudstikker-collectie terug te krijgen.
Restitutie
De erven Goudstikker, die in Amerika wonen, hebben aangegeven er alles aan te zullen doen om de hele collectie weer bijeen te krijgen. In totaal zijn meer dan elfhonderd werken van Goudstikker gestolen. Een groot deel ervan was in handen gekomen van de Nederlandse staat, die ze in 2006 teruggaf. Maar enkele honderden werken zijn nog zoek. Ze bevinden zich ergens in de wereld.
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren






