Thora voor het eerst in Nederland verbrand

“Ze moeten niet denken dat zij de Koran kunnen verbranden en dat moslims zwijgzaam toekijken. Kan niet,” zei Ozan Turkdogan tegen een verslaggever van Pownews. De man stond met een pro-Palestijns petje voor de gevel van de Stopera, het Amsterdamse stadhuis. “Wat ik doe, is een tegenreactie.” De openbare weg was afgezet, maar er kwamen geen tegendemonstranten, ook niet van Joodse komaf.
In tegenstelling tot een kleine week ervoor, toen de rechtse-extremist Edwin Wagensveld een Koran op dezelfde plek verbrandde, was het vrijdag rustig bij de Stopera. Turkdogan, die soms schrijft voor De Kanttekening, het online blad van de Gülenbeweging in Nederland, en voor Joop.nl riep op tot verzet en extremisme. “We moeten radicaliseren.” Hij sprak van ‘een tegenreactie’.
Verkeerd bezig
Niet alleen vind Turkdogan dat de Koranverbranding beantwoord moest worden, maar ook vind hij dat ‘de Joden’ verkeerd bezig zijn. “De Thora wordt als inspiratie gebruikt om de huidige genocide in Gaza te faciliteren. Ze willen meer, ze zijn hebzuchtig en zijn nooit tevreden. Nu willen ze Iran aanvallen, wat catastrofale gevolgen zal brengen voor de rest van de wereld, want Iran heeft wel een sterke militaire macht.”
Narcisme
“Joodse mensen leiden aan een collectieve vorm van narcisme en denken alles te kunnen maken zonder consequenties. Iemand moet ze stoppen,” aldus Turkdogan, die stelt dat ‘de Joden die oorlog voeren’. Hij geeft ‘de Joden’ de schuld van de oorlog in Gaza. De verslaggever vroeg of alle moslims dan ook verantwoordelijk zijn voor aanslagen, zoals die op kerstmarkten. Volgens de verbrander is dat door de staat georganiseerd.
Brand niet
Op de vraag van de verslaggever wat Turkdogan ervan vond dat er geen tegendemonstranten waren, stelde hij dat zij worden afgeblokt en ‘niet langs kunnen’. Verder stelde hij dat de moslims die vorige week bij de verbranding van Wagensveld kwamen demonstreren ‘door de staat worden betaald om er te zijn’. Turkdogan deed er erg lang over het boek in de fik te zetten. Er waren zeker zes politiebusjes met ME aanwezig.
Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren