Prachtige Chanoeka-concerten ondanks ‘hete zondag’
Rond het Koninklijk Concertgebouw was het zondag een ‘hete zondag’, met protesten tegen en voor Israël. De anti-Israëldemonstratie werd deels door de politie ontruimd, omdat activisten zich niet aan afspraken hielden. Binnen vonden drie Chanoeka-concerten plaats, waarvan twee met topcantor Shai Abramson. Die waren volgens bezoekers prachtig. Aan het evenement ging een conflict met veel discussie vooraf.
De spanning steeg in aanloop naar de drie Chanoeka-concerten in het Concertgebouw, waarom veel te doen was vanwege de komst van de Israëlische voorzanger Abramson. Hij kreeg vooraf doodsbedreigingen omdat hij ook zingt voor het Israëlische leger. De aalmoezenier kwam desondanks gewoon naar de concertzaal en gaf een dijk van een optreden, aldus bezoekers.
Guur
Buiten was het bar en boos: daar stonden pro-Israëlische demonstranten en anti-Israël-activisten lijnrecht tegenover elkaar. Burgemeester Femke Halsema (GroenLinks-PvdA) had beide demonstraties toegestaan. Een kort geding om de anti-Israëldemonstratie op afstand te houden, haalde niets uit. De politie en ME waren opgetrommeld om de orde te handhaven.
Rookbommen
Waar de pro-Israëldemonstranten zich netjes en vriendelijk opstelden, was dat bij de anti-Israël minder het geval. Zij zochten hun grenzen op en gingen er uiteindelijk overheen. Er werden rookbommen gegooid. Hekken werden op de grond gesmeten en moesten weer worden teruggezet. Vooraf was afgesproken dat dertig activisten bij het Concertgebouw mochten demonstreren, maar ook daar gingen activisten over de schreef.

Blokkades
Tijdens de twee middagconcerten blokkeerden de anti-Israël-activisten ingangen van het gebouw, waarna de politie moest optreden. Een onbekend aantal van hen werd opgepakt. Ondertussen moesten veel Joodse en niet-Joodse bezoekers van het Chanoeka-concert onder politiebegeleiding naar binnen. Uiteindelijk waren er zo’n tweehonderd anti-Israëldemonstranten en circa 250 pro-Israëldemonstranten op straat.
Conflict
De gebeurtenissen van zondag vormen opnieuw een dieptepunt in het dispuut over de komst van cantor Abramson naar Amsterdam. Hij geldt als een van de beste voorzangers ter wereld, maar omdat hij in Israël ook voor het leger optreedt en een aalmoezenier voor het leger is, wilde de directie van het Koninklijk Concertgebouw hem niet hebben.
Er ontstond een conflict met de organiserende Stichting Chanukah Concert dat bijna voor de rechter moest worden beslecht. Uiteindelijk kwam er een compromis: Abramson zou twee keer optreden, maar dan besloten, en er zou een openbaar Chanoeka-concert komen. Niettemin gingen anti-Israël-activisten door: zij bedreigden de voorzanger met de dood en voerden acties uit in en rond het Concertgebouw.

Waardeert u dit artikel?
Doneer hier dan een klein bedrag. Jonet.nl is een journalistiek platform dat zonder giften niet kan bestaan. Wij danken u bij voorbaat.
Wil je meer informatie of een hoger bedrag doneren? Ga naar jonet.nl/doneren






